SON YAZILAR

YAZI VE MAKALELER

Rumuz BÜŞRA_LENA: Allah Sürekli Olan Salih Davranışları Beğenir

Salih amel, yalnızca Allah’ın rızası gözetilerek ihlasla yapılan her iştir. Burada yapılan işi zorluğuna ya da kolaylığına göre ayırmak ya da derecelendirmek çok doğru olmaz çünkü önemli olan insanın halis bir niyetle, Cenab-ı Allah’ın rızasını hedefleyerek bir iş yapmasıdır. Mesela, ihtiyaç içinde olan birisine yardımda bulunmak çok güzel bir davranıştır. Fakat yardımı yapan kişi bunu gösteriş için, insanların beğenisini kazanmak ... Devamını Oku »

Rumuz: BÜŞRA_LENA: Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v )’den güzel duaları

Peygamber Efendimiz ( S.A.V ) ‘in dilinden bütün ümmet için ayrı ayrı dualar. Rahmet kapılarını bütün kulları için Allahu alem kendisine açılan hiç bir eli boş çevirmez. Alemlere rahmet olarak gönderilmiş olan ve rahmet nebisi Muhammed Mustafa ( S.A.V ) bol bol ellerini Allaha açar yakarışta bulunurdu. Değerli din kardeşlerim duanın yeri ve önemi çok büyüktür. Yeterki istemeyi bilelim. Allahu ... Devamını Oku »

Rumuz Rümeysa: Besmele-i Şerif ve Dualar

 Evine Besmele ile gir! Eğer zamanın müsâit ise, İhlâs sûresini oku! Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki:  (Eve girerken İhlâs-ı şerifi okuyan, yoksulluk görmez!) Eve girerken sağ ayağınla içeriye gir ve selâm ver! Evde kimse yoksa, şu şekilde selâm verebilirsin: “Esselâmü aleynâ ve alâ  ibâdillâhissâlihîn.” Bununla berâber, bir kere (Kulhüvallâhü) sûresini ve bir kere de (Âyetelkürsî)yi okursan evine ... Devamını Oku »

Allah Teâlâ’ya Giden Yolda Birlikte Yürüyelim

 İman Dairesine girip Allah Teâlâ’ya giden yola revan olduktan sonra yoldaşımızı da buluruz, çok şükür. Fakat hedefimiz, gayemiz bir olduğu halde yan yana, beraber yürümekte zorluk çekiyoruz.  Şeytanın iğvasına, nefsin türlü hilesine, dünyanın cazibesine kapılıp birbirimize çelme takıyoruz. Böylece günbegün  Hani kerem ya vefa? El vermez mi bu cefa? Her gün belki bin defa Bir selam bekliyorum  (Necati Bursalı, Bir ... Devamını Oku »

Kevser Doyurum: Tebessüm

 “Gönül sen ölmez misin/Ölmeye gelmez misin/Saçın sakalın ağarmış/İmana gelmez misin?” Rüzgar serin serin esiyor, neredeyse kulaklarımda uğulduyordu. Akşam inmişti, beyaz tozlu bir yolda yürüyordum, içimden ürpertiler geçiyordu. Sağ tarafımda sıra sıra kara serviler, sol tarafımda  Salihli’nin ışıkları süzülüyordu. Nermin teyzelere gidiyordum, annem ve kardeşlerim oradaydı. Sonunda evin ışıklarını gördüm, merdiveni tırmandım trabzanlar sanki üşüyordu. Kapıyı çaldım,  kardeşim açtı, içerde bir ... Devamını Oku »

Kevser Doyurum: Öfke Kontrolü

 İnsanoğlu yaşadığı sürece bazen kendini yıpratan bazen tazeleyen kimi zaman da marifet tohumları saçan olaylardan ve ilişkilerden geçer. Yaradan insana bir şeyler öğretmek düşünme kabiliyetini,  sevme gücünü artırmak ister. İnsanoğlunun yaratılışının ve tekâmülünün önemli sebeplerinden biri de sevgiyi artırmak, öfkeyi yenebilmektir.  Öfke kontrolü insanın hem diğer insanlarla, hem de diğer canlılarla olan ilişkilerinde istikrarı sağlama adına büyük önem taşır. Günlük ... Devamını Oku »

Kevser Doyurum: Yollar ve İnsanlar

 Yollar vardır yürüdükçe yorar insanı, yollar vardır, yürüdükçe yürümek istersiniz… Çocukluğunuzda yürüdüğünüz yollar vardır, bir tarafında gül bahçeleri, diğer tarafında çam ağaçları… “Bir daha o  yollardan geçemeyeceksin” deselerdi, kesin inanmazdınız.  İnsan olmanın yolları vardı, yol demek üslup demekti o zaman, sizi kendisine çeken yollar, üsluplar vardı. Arkadaşlarınız vardı birlikte yürüdüğünüz, ruhça size benzeyen ya da benzemeyen, aynı  yolun yolcusuydunuz, benzer ... Devamını Oku »