SON YAZILAR

Kevser Doyurum: Tebessüm

indir (1) “Gönül sen ölmez misin/Ölmeye gelmez misin/Saçın sakalın ağarmış/İmana gelmez misin?”
Rüzgar serin serin esiyor, neredeyse kulaklarımda uğulduyordu. Akşam inmişti, beyaz tozlu bir yolda yürüyordum, içimden ürpertiler geçiyordu. Sağ tarafımda sıra sıra kara serviler, sol tarafımda  Salihli’nin ışıkları süzülüyordu. Nermin teyzelere gidiyordum, annem ve kardeşlerim oradaydı. Sonunda evin ışıklarını gördüm, merdiveni tırmandım trabzanlar sanki üşüyordu. Kapıyı çaldım,  kardeşim açtı, içerde bir kömür sobası yanıyordu, üzerinde bir çaydanlık koyu bir sohbetin demlerini sürüyordu.
Baş köşede onu gördüm siyah baş örtüsü iri kahverengi gözleri vardı. Gülümseyerek karşıladı beni, yetmişler, seksenler yüzündeki çizgilerden okunuyordu, yanına gittim elini öptüm, yumuşacıktı,  başımı okşadı. Diğer elinde bir mendil gözlerinden akan damlaları siliyordu. O diyordu: “Ey koca nene neler gördün neler geçirdin?” Onun yarı yaşlarında olmama rağmen şimdi bu cümleyle ne demek  istediğini çok iyi anlayabiliyorum, belki anlayamıyorum da bana öyle geliyor.
Ne idik ne olduk, neredeydik nerelere geldik, yolumuz ruhumuzu tımar etmek isteyenlerin mekanından da geçti, nefsimizi ıslah etmeye çalıştığımız dergahlardan da… Akıl yitikliği çektiğimiz günler hafızaya nasıl kazınmış onu merak ederim. Kelebekler peşinde koşan bir çocukluğumuz, bunalımlarla geçen bir gençliğimiz vardı. Buna da hamd-ü senalar… Allah’tan ilim ve afiyet istememiz gerektiğini söylüyor bilenler zaten Peygamberimizin de böyle bir duası var.
Şimdi şöyle geriye dönüp bir baktığımızda ağlamak içimizden gelse de gülümseyebilmek… Evet gülümsemek sanki bize daha çok yakışıyor. Bunları yazarken babamın son nefesinden sonra dudaklarına yerleşen tebessümü hatırladım. Bir tebessümle “Elveda” diyebilmek bu fani dünyaya, cesaret ister. Hem bu tebessüm geride kalanlara bir öğüt, bir derstir: “Her şey yalan ölümse gerçektir.”

PAYLAŞ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Soru: